Logotyp
Undermeny

Sjung i kör

Under coronapandemin har mycket av körverksamhet varit vilande, men efter nya  direktiv från FHM planerar vi nu att starta Kulturskolans körer.              Efter höstlovet, vecka 45, kör vi igång.

Just nu finns två schemalagda tider

KÖR 1: ONSDAGAR KL 16.30-17.30 – För alla sångintresserade från åk 4 – 7                   Max 15 deltagare                                                                                                                   KÖR 2: TORSDAGAR KL 17.00-18.00 – Sångensemble för sångare åk 8 – gy 3               Max 10 deltagare                                                                                                               LEDARE:   Gunnel Mauritzson                                                                                             PLATS:  Kulturskolan, Kulturhuset Kristallen, 1 tr _Pelarsalen                                       Under hösten blir det en gratis “prova på-period

ANMÄLAN:  www.studyalong.se/nybro                                                                                eller via kontakt, se nedan

Till att börja med sjunger vi för att det är givande och roligt. Vi bygger upp något och planerar för eventuella framträdanden längre fram. Så länge corona-pandemin fortsätter sjunger vi med rösterna nära men med fysisk distansering.

Kontakt: Nybro Kulturskola tel 0481-453 77

Thomas Björklund Svensson (kulturskolechef)                                                                     E-mail: Thomas.Bjorklund-Svensson@nybro.se                                                                       Gunnel Mauritzson (sånglärare)                                                                                                 E-mail: gunnel.mauritzson@nybro.se

 

 

 

Webbredaktör: marieaxelsson | Marie.axelsson@nybro.se | Id: inlägg: 91 - kategori: 2

Nyheter

  Slöjdkurs i Pukeberg

Kalmar Läns Hemslöjdsförening kommer att starta en slöjdkurs i Pukeberg för barn/ungdomar, med kursstart 30 september, se bifogad affisch.

  Corona, covid-19 och kulturskolan

Välkomna till en ny termin på Nybro kulturskola.   Corona-läget Kulturskolan avser att följa folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer. Nödvändiga hänsyn [...]

  Sjung i kör

Under coronapandemin har mycket av körverksamhet varit vilande, men efter nya direktiv från FHM planerar vi nu att starta Kulturskolans [...]